Mix

TIP : Ako v MIX-e vytiahnuť nástroj do popredia

Modelová situácia. Chcete jeden nástroj zvýrazniť, a tak ho dáte hlasnejšie. Potom zistíte, že prebíja všetko ostatné a tak ho dáte naspäť tichšie. No nástroj sa opäť stráca. Skúsite ho dať opäť hlasnejšie. Tentoraz už len o pár desatiniek dB. No stále to nie je ono. 
Keby sa tak nástroj dal zvýrazniť bez toho, aby bol hlasnejšie. Dá sa to vôbec ? 
Dá.

Možno ste sa už stretli s pojmom saturácia. Či už vo forme drahého hardvéru, alebo v podobe plugin-ov, ktoré majú ich magický zvuk verne napodobňovať. Žiaden strach. Nemusíte mať drahú VST simuláciu strojov v cene auta. Stačí kvalitný free plugin, jeho rozumné použitie a váš mix bude na nepoznanie. Oboje vám v tomto postupe ponúkam.

 IVGI

Samotné ovládanie pluginu nie je zložité. V praxi ide iba o vykrúcanie 2-3 koliesok. Umenie tkvie v rozhodnutiach. V akých situáciách tento plugin použiť a v akých nepoužiť. Neexistuje univerzálny návod (ak by existoval, už by boli na trhu pluginy, ktoré sa nastavia automaticky), preto vás vyzývam skúšať a nebáť sa experimentovať.

Aby som vám ušetril zbytočné laborovanie,  pripravil som pre vás niekoľko tipov, ktoré vám poskytnú solídny základ. 

Na čo si dávať pozor

  • Držte hlasitosti svojich nástrojov okolo -18dB (a menej)
  • Zvýraznite max 2-4 nástroje. Za žiadnych okolností nezvýrazňujte všetky.
  • Rozhodnutia robte, keď hrá celý mix - nie solo stopa. 

Zrejme vám napadnú otázky

Prečo práve -18dB ? 

Digitálne audio nás rozmaznalo. Či je signál potichu, alebo nahlas, stále znie rovnako. Na jeho obsahu to nič nemení. 
V analógovom svete je však situácia iná. Na hlasitosti signálu záleží. Aj pri rovnakom nastavení zariadenia a identickom signále môžete dosiahnuť diametrálne odlišný zvuk, pokiaľ jeden z nich bude potichu a druhý nahlas. 

Nakoľko si saturačné plugin-y kladú za najvyšší cieľ analógové správanie napodobniť, nie je prekvapivé, že podobný priebeh nájdeme aj u nich. Pokiaľ ste doteraz nesledovali hlasitosti, akými kŕmite plugin-y, teraz máte dôvod začať tak robiť. 
Môže to spraviť rozdiel 100 a 1.

-18dB platí v prípade IVGI. Môžete sa stretnúť aj s inými hodnotami, niektoré saturácie sú kalibrované okolo -14dBFs, iné pri -20dBFs a niektoré umožňujú si toto číslo nastaviť (čo sa zvlášť hodí, keď už máte postavený mix). 

Prečo max. 2-4 nástroje ? 

Toto je jednoduché. Predstavte si text, ktorý je celý zvýraznený. Ako sa vám číta ? Lepšie, ako obyčajný ? 

​Podobne je to v mixe. Keď zvýrazníte všetko, zvýraznenie stratí svoj zmysel a skončíte ešte s väčším bordelom, než na začiatku.

S tým súvisí aj tip robiť rozhodnutia pri hrajúcom celom mixe - nie solo. Solo odposluch stopy zvádza k tomu, aby ste vykrútili saturáciu všade - takmer všetko znie lepšie po vykrútení saturácie. No v momente, ako k tomu pridáte zvyšné stopy, zistíte, že niečo nehrá, zvýraznené nástroje medzi sebou zápasia. 

Nakoľko každý človek na tejto planéte bude počuť váš mix iba pri všetkých hrajúcich stopách, nemá zmysel riešiť a robiť kritické rozhodnutia pri solo stopách. 

Aké máte skúsenosti so saturáciou vy ? Ako a kde všade ich používate ? Máte tip na skvelý plugin ? 
Budem rád, ak dáte vedieť do diskusie.