High pass filter

FREE VST : Bark of Dog. High pass filter pre lenivých

poslednom blogu som okrem iného vyzýval k orezávaniu spodných frekvencií na každom inštrumente v mixe. Dnes vám ukážem free plugin, ktorý z toho spraví vec na pár kliknutí. Nejde o žiadnu raketovú vedu a tí z vás, ktorí už orezávajú pomocou high pass filtra v EQ, nebudú mať dôvod tento plugin skúšať. No ak ste to ešte neskúsili, čítajte ďalej. Tento jednoduchý postup zlepší váš zvuk, aj keby to bola jediná vec, ktorú urobíte. 

O čo ide ?

Pre skúsenejších producentov nejde o nič nové. V podstate je to vec, bez ktorej by ich mixy nikdy nezneli profesionálne. 

Nebudem vás zaťažovať zbytočnými poučkami. Takto vyzerá orezanie spodných frekvencií pod 138 Hz high pass (low cut) filtrom. 
(ekvalizér v FL Studio 12)


Všetko pod 138 Hz je stíšené. V tomto prípade aj niečo nad 138 Hz - nakoľko som použil jemný filter (cca. 12db/oktáva). V prípade ostrejších kriviek (24 a 48db/oktáva) by sa sekalo pod 138 Hz razantnejšie.

Aj keď má aj táto krivka svoje využitie, len ťažko by som vám ju mohol odporučiť na všetko. Veci začnú byť zaujímavejšie, keď pridáme rezonanciu na 138 Hz. 


Vidíme, že aj keď pod 138 Hz nastáva pokles a orezanie frekvencií, na 138 Hz je mierny kopček - 138 Hz a okolité frekvencie sú o niečo zvýraznené ! 

Aký je vôbec zmysel takéhoto orezávania frekvencií ?

  • Odstránenie nepotrebných spodných frekvencií > čistejší mix
  • Mierne zvýraznenie užitočných spodných frekvencií > hutnejší zvuk (v prípade rezonančného filtra)
  • Uvoľnenie priestoru pre kick a bass > údernejšie, hlasnejšie mixy

Samozrejme, to však neznamená filtrovať všetko hlava-nehlava. Vďaka jednoduchým nástrojom ale rýchlo môžete otestovať, koľko je pre vás príliš.

Jedným z nich je Voice of God. Akokoľvek mysticky znie, v skutočnosti ide o obyčajný high pass filter s rezonanciou, ktorý môžete na počkanie napodobniť v akomkoľvek digitálnom ekvalizéri (viď. vyššie).  Jeho hlavnou a vlastne jedinou výhodou je, že vám ušetrí niekoľko kliknutí. Namiesto opakovaného nastavovania EQ môžete rovno krútiť. 

Voice of god

Jediný háčik tohto hardvérového kúsku je, že stojí 420 $. Ak by ste hľadali softvérovú emuláciu, našli by ste jednu od UAD (149 $). Našťastie, našiel sa aj niekto, komu prišlo šialené dať toľké sumy za niečo, čo môžete bez problémov dosiahnuť zdarma už teraz. 

A tak vznikol Bark of Dog. Freeware klon Voice of God. 

​Ak bežne orezávate nástroje v mixe cez EQ, nástroje ako Voice of God či Bark of Dog pre vás veľký zmysel nebudú mať. Pokiaľ ste to však doteraz nerobili, teraz je ten najlepší čas začať. Žiadny krivky, žiadne vyberanie filtrov, žiaden strach - stačí krútiť a počúvať. Orezávanie nepotrebných frekvencií nikdy nebolo jednoduchšie. 

Aký je váš názor na samostatné pluginy? Zlepšuje vám to workflow, alebo je to podľa vás zbytočnosť? Dajte vedieť v diskusii!