Hľadáte jednoduchý, transparentný limiter, ktorý je zdarma a kvalitou sa nestratí ani medzi platenými ? Nehľadajte. Práve ste našli.
Audio svet sa delí prinajmenšom na dve skupiny. Prvá verí veľkým značkám a rada si za ne priplatí. Druhá kult značiek s "magickými efektami" spochybňuje - a ani tentoraz nezostáva iba pri slovách. George Yohng, DSP vývojár, tvrdí, že vyvinul klon legendárneho Waves L1 limitera. A nielen to.
W1 Limiter, ako ho autor nazýva, má mať identický zvukový výstup, ako originálny Waves L1 Limiter.
Inými slovami - znie rovnako.
Údajne.
Nie som prvý, v kom také vyhlásenie vzbudilo pochybnosti. Už v roku 2010, tesne po vydaní pluginu, ho táto stránka podrobila testovaniu.
Výsledok ?
Ako sa dalo očakávať, výstup nie je 100% identický, je však pozoruhodne podobný. Koho zaujímajú detaily, nech si určite pozrie detailné porovnanie aj grafmi frekvenčných odoziev.
W1 Limiter som podrobil testovaniu aj ja. Aj keď na môj limiting reťazec (zložený z piatich procesorov) citeľne strácal, pravdou je, že tento FREE plugin spoľahlivo poslal do dôchodku niekoľko platených limiterov, ktoré som isté obdobie používal. A to je obdivuhodné.
Pre koho W1 limiter je a pre koho nie je ?
Pokiaľ sa venujete masteringu na profesionálnej úrovni, W1 limiter pre vás pravdepodobne nebude senzácia.
Nie že by znel zle - v masteringovom reťazci si ho rozhodne predstaviť viem.
Najväčšia výhoda W1 Limitera ale tkvie v niečom inom. Stačí stiahnuť Treshold, aktivovať Adaptive Release a môžete sa tešiť z hlasitostí, ktoré by pri iných free (či niektorých platených) pluginoch jednoducho neboli transparentným spôsobom možné.
Aspoň nie pri tak jednoduchom, až bezstarostnom ovládaní.
Menej technických prekážok > viac voľných buniek na tvorivú prácu.
Kto nemá čas a chuť riešiť technické záležitosti a hľadá jednoduchý, transparentný limiter, ktorý má čo povedať aj v roku 2015, s kľudným svedomím môžem odporučiť.
Neváhajte a sťahuje. A dajte vedieť váš názor v diskusii !