Tip

TIP : Ako si otestovať nahrávku. Rýchlo. Jednoducho. Efektívne.

Práve dokončujete skladbu. Pracujete na nej dlhé hodiny. Ste v tom ponorení. Strácate nadhľad. Neustále porovnávate s referenčnými nahrávkami, no vašej skladbe stále niečo chýba. Čas sa kráti a narastajúci pocit naháňania vlastného chvosta vás začína graduálne frustrovať. Keby tak existovala možnosť vynoriť sa a opäť získať nadhľad. 
A ona existuje.

Je až primitívne jednoduchá, bude vás stať pár minút a za predpokladu, že budete sústredene počúvať, vám ukáže všetko

Vypočujte si nahrávku v mixe s inou skladbou. 

Tí, čo majú skúsenosti s DJ-ingom, to zvládnu za pár sekund. Tí, čo nemixujú, sa nemusia ľakať - každý, kto akýmkoľvek spôsobom tvorí hudbu, alebo pracuje so zvukom, už má základné zručnosti v krvi.

Ako zmixovať dve skladby spolu ? 

1. Stiahnite si akýkoľvek softvér na mixovanie hudby. Traktor, Serato, Deckandance, či VirtualDJ, na tom nezáleží. Mixovať ich dokonca môžete priamo vo vašom DAW.  
2. Vložte referenčnú skladbu na Deck 1. Vašu skladbu na Deck 2.
3. Spustite referenčnú skladbu.
4. Deaktivujte BASS vo vašej skladbe (otočte koliesko BASS na mixeri úplne doľava). 
5. Aktivujte SYNC - vďaka tomu sa automaticky zrovná rýchlosť vašej skladby
6. Vo vhodný moment pustite vašu skladbu. Nevadí, ak sa to nepodarí na prvý krát. 
7. Vo vhodný moment prehoďte BASS - tj. vypnite BASS v referenčnej skladbe a zapnite vo vašej

Pozor - našim úmyslom nie vytvoriť dokonalý prechod, ale započúvať sa, ako znie vaša skladba v porovnaní s referenčnou. Môžem vám garantovať, že ak je s vašou skladbou niečo v neporiadku, v momente to budete počuť.

TIP : Ako referenčnú skladbu si vyberte tú najlepšie znejúcu skladbu, akú môžete. Ak sa budete porovnávať s technicky priemernou skladbou, s technicky priemernou skladbou aj skončíte. 

TIP2 : Zároveň sa snažte vybrať si skladbu hudobne blízku tej vašej. ​Porovnanie deephousovej skladby s uvrešťaným drum-and-bassovým dancefloor trackom bude nielen že málo užitočné, no v prípade, že túto techniku skúšate po prvý krát, aj škodlivé
Nehovoriac o zrovnaní 125 a 174 BPM. 

TIP3: Nezabudnite zrovnať hlasitosť obidvoch skladieb. Toto je veľmi dôležité. V prípade, že jedna zo skladieb bude objektívne hlasnejšie, automaticky bude znieť lepšie.
Okrem toho, pomery budú skreslené > závery nesprávne. 

Dajte si preto tú námahu a uistite sa, že skladby sú zhruba rovnako nahlas. Či použijete RMS, LUFS, ReplayGain, alebo vlastné uši, je na vás. 

​TIP4: Nakoľko 99.9% skladieb, ktoré použijete ako referenciu, prešlo masteringom, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že budú hlasnejšie, ako tá vaša. Pokiaľ ste vo fáze mixáže, nesnažte sa tieto hlasitosti doháňať. Na to je tu mastering. Namiesto toho stíšte referenčnú nahrávku tak, aby bola zhruba rovnako nahlas, ako tá vaša. Pokiaľ sa necháte strhnúť hlasitosťami a budete ich predčasne doháňať vo fáze mixu, ujdú vám dôležité veci a tak či tak sa k nim budete musieť vrátiť

Čo všetko sa dá v porovnaní mixom zistiť ?

  • Frekvenčná odozva
  • Dynamika
  • Priestor
  • Pomery v mixe
  • Aranž
  • Hlasitosť
  • Kvalita mixáže

Pochopiteľne, najviac budú z tejto techniky benefitovať tí, čo tvoria elektronickú hudbu. Aj keď v prípade živej hudby nemožno tento postup jednoznačne odpísať, jeho praktizovanie by bolo prinajmenšom divné. Ak sa to ale niekomu podarí a skončí so zaujímavým výsledkom, nech určite dá vedieť v diskusii